Newsy

05 10 2014 - 18:23

Ten stary, dobry Hans

Ten stary, dobry Hans

Hans Nielsen na sportowej emeryturze żyje bezstresowo. Ale to tak jak 15 czy 20 lat temu. Nic a nic się nie zmienił. Nadal ten sam Hans, opanowany, wyluzowany, elegancki, niezwykle uprzejmy. I jeszcze jedno, co jest bardzo uderzające, jak zawsze. Ta skromność! Ta sama normalność jak w czasach, gdy odnosił największe sukcesy. Wielki człowiek, wielki mistrz. Niepowtarzalny. Ani słowa o żużlu

Strandby - mała wioska na północy Danii, nieopodal  Frederikshan, miasta w północnej Jutlandii w Danii. Tu Nielsenowie mieszkają od 16 lat. Domek nie rzucający się w oczy. Czysty, zadbany, podobnie jak wiele innych domów w Danii. Ten jednak wyraża charakter Hansa. W środku skromny, ale zarazem dostojny,  zadbany w każdym szczególe.

Jest czwartek, punktualnie 11.00 – tak jak się umówiliśmy. Wita nas Sussane. Przeprasza, nie może zostać z nami, musi otworzyć sklep. - Może jeszcze się zobaczymy -  rzuca na odchodne.

W drzwiach staje Hans. Nie wierzę własnym oczom. Ten sam smukły, elegancki pan. Nic się nie zmienił. Wygląda jak 20 lat temu.

Jesteśmy w środku. Na pierwszy rzut oka widoczny jest angielski styl. Na szafce książka kucharska z polskimi specjałami, ale w wersji angielskiej. Dostał ją niedawno od przyjaciół z Lublina. Jeszcze nie zdążył zajrzeć – przyznaje.

Nad nią gablota zawierająca wszystkie najcenniejsze medale wielkiego Hansa. Pamiątek tego rodzaju niezliczona ilość w pokoju obok i na górze. Ale zaznaczam, nie chcę rozmawiać o żużlu. Hans wydaje się być lekko zaskoczony, ale uśmiecha się, żartuje. Chwilę się zastanawia. Już wie. Otwiera błyskawicznie laptopa. Sprawdza aktualne wyniki turnieju w Szwecji. Turnieju golfa,  którym gra jego córka. Daisy to zdaje się oczko w głowie Hansa. Jest dumny z jej osiągnięć.

– Ona jest już graczem profesjonalnym. Gra na szczeblu II ligi – tłumaczy. – Niewiele jej brakuje aby otrzymać licencję I ligi – dodaje.

Aktualne wyniki są fantastyczne. Daisy zajmuje ex aequo pierwsze miejsce w Szwecji. Hans nie zamyka laptopa. Pokazuje profil facebooka Daisy. Chwali się osiągnięciami córki.

Sam także uwielbia grać w golfa. Nauczył się go w Australii, mając 27 lat. Często tam bywał na zawodach.

Gra do dzisiaj. Zresztą golf, jak mówi to taka płaszczyzna, platforma, łącząca jego całą rodzinę.

Hans grywa gdzie tylko może. Ostatnio rywalem był niemiecki mistrz Bernhard Langer.

Gra też Daniel, syn, dużo młodszy od Daisy. Jego zdjęcie, gdy miał roczek z plastikowym kijem golfowym widnieje w kuchni. Ma osiągnięcia, medale, puchary.

W gościnnym pokoju na głównym planie natomiast zdjęcie ślubne Hansa i Sussane. Ceremonia odbyła się na Mauritiusie. Sussane poznał w wieku 18 lat.  Tak już są razem do dziś. Sussane realizuje swoje marzenia. Zawsze pragnęła sprzedawać sukienki. Hans często wybiera się po towar do Anglii, Włoch. Lubi to. Sprawia mu to przyjemność.

Przyznaje też, że lubi przekąsić coś w restauracji. Najlepiej w gronie rodziny, przyjaciół.  Z kolegami z toru spotyka się rzadko. Najczęściej chyba z Tommy Knudsenem. Stroni od polityki i ... piłki nożnej. Ze sportu liczy się golf, golf i jeszcze tylko golf. No, małe miejsce w jego hobby zajmuje jeszcze surfing. Marzy o czymś jeszcze. O spróbowaniu  kitesurfingu – deski z latawcem! 

Speedway ogląda najczęściej w telewizji. Owszem, jeździ na zawody, dzieli się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem. Odkąd jednak zakończył karierę, nikt go nie namówił do powrotu ani do pracy trenerskiej czy menedżerskiej. Powiedział ,,koniec” i słowa dotrzymuje.

Mieszka sobie spokojnie na wsi, w domku położonym  800 metrów od morza. Uwielbia ryby. Ma ich pod dostatkiem niedaleko. U rybaków. Czy zmieniłby coś swoim domu? Przyznaje, że chciałby się przenieść trochę bliżej morza ...

O kuchni polskiej mówi, że jest dobra. Smakuje mu. Ostatnio miał na w podniebieniu tzw. kotlet po lubelsku. Na ogół nie lubi ,,wynalazków”, najchętniej zjada stek, najlepiej wołowy.

Jest spełniony jako sportowiec, żyje pełną piersią, w zaciszu, bez wygód, wielkich samochodów. Ech aż wierzyć się nie chce. Nawet butik Sussane z sukienkami to skromny lokal przed wjazdem do wioski. To cały Hans. Całe życie był taki taktowny i przede wszystkim skromny.

Na koniec prosi mnie do jednego ze swoich pokoi. Pokazuje swoje trofea, pamiątki. Z łezką w oku oglądam zdjęcia pilskich działaczy z Hansem w towarzystwie wielu osobistości, Aleksandra Kwaśniewskiego także.  To były czasy pilskie speedwaya...

Uśmiecha się na do widzenia. Przyjmuje zaproszenie do Piły. Chętnie przyjeżdża do Polski.  Rzucam jeszcze o wypoczynku. Odpowiada, że zawsze lubi wypoczywać w Hiszpanii.  - A co sprawia Ci największą radość podczas takiego wypoczynku? – Jak to co, gram w golfa - śmieje się ten wspaniały, wyjątkowy człowiek.    

    Mariusz Markowski

         (Strandby Dania)

 

 


PozostaŁe newsy

29 06 2017 - 08:31

Polonia nadal bez pieniędzy z miasta

Polonia nadal bez pieniędzy z miasta

Cztery porażki z rzędu - taki bilans mają aktualnie pilscy żużlowcy, którzy po fenomenalnym początku sezonu wyraźnie zwolnili tempo.

29 06 2017 - 08:24

Czasem górę biorą emocje!

 Czasem górę biorą emocje!

Odechciało mi się już tego całego bałaganu - jego wpis w internecie wywołał burzę…

29 06 2017 - 05:08

Pierwszoligowcy za mocni

Pierwszoligowcy za mocni

W Tarnowie był pogrom 60:30. Teraz Polonia także nie zagroziła ekipie Pawła Barana, tym razem ulegając 39:51

27 06 2017 - 08:12

Ten ostatni bieg!!!

 Ten ostatni bieg!!!

Przed tygodniem nieoczekiwanie Gdańsk zdobyła krakowska Wanda. Równie zaskakująco wysoka była porażka naszej Polonii w Tarnowie.

21 06 2017 - 04:59

Ostatni wyścig był nagrodą

Ostatni wyścig był nagrodą

Tomasz Gapiński pokazał się nie tylko Skrzydlewskiemu!

21 06 2017 - 03:57

Come back Gapy

Come back Gapy

Tomasz Gapiński powrócił na stare śmieci. Obawiał się pierwszego występu po dłuższej przerwie z plastronem Polonii na piersi. Ale spokojnie. Gapa pojechał jak profesor. Wygrał wszystkie swoje trzy wyścigi. Z drugiej strony rywale nie byli tak mocni…

05 04 2017 - 06:12

Euro Finannce Polonia Piła

Euro Finannce Polonia Piła

Pod taką nazwą pilska drużyna będzie występowała w rozgrywkach Nice Pierwszej Ligi Żużlowej w sezonie 2017. W minionych dniach zarząd klubu sfinalizował umowę z dużą firmą branży logistycznej.

09 03 2017 - 06:41

To już 25 lat

To już 25 lat

Aula PWSZ pękała w szwach!

09 03 2017 - 06:11

Kompromis korzystny dla klubu!

Kompromis korzystny dla klubu!

Jest zielone światło dla żużla!

09 03 2017 - 05:45

Co dalej z żużlem?

Co dalej z żużlem?

Działacze zmęczeni ciągłymi przepychankami